november,25 2017 saturday

Рюкзачок открытий

...Ужо першабытны чалавек звяртаў увагу на напружаныя цяжы на сваім целе, якія станавіліся вельмі выпуклымі асабліва ў час цяжкай працы. Мажліва, з тых часоў у народзе кажуць, што даводзіцца «рваць жылы» ці намагацца «з усіх жыл», калі трэба рабіць на поўную сілу, прыкладаць празмерныя намаганні.

У 1875 годзе нямецкі вучоны і пісьменнік Георг Эберс у старажытнай сталіцы Егіпта Фівах знайшоў папірусны скрутак. Гэтаму скрутку ўжо тады было не менш за 3500 гадоў. Вучоныя-егіптолагі расшыфравалі запісы. «Калі лекар прыкладзе палец да шыі, галавы, кісцяў рук, перадплеччаў або цела, то ўсюды ён знойдзе сэрца, таму што сэрца не толькі вызначае шлях да кожнага органа, але і гучыць у ім». Гэтыя словы маюць дачыненне да пульсу.
Яшчэ ў незапамятныя часы людзей вельмі цікавіла, што так несупынна стукае ў іх грудзях і ў целах жывёл. Старажытным людзям цяжка было здагадацца аб прызначэнні гэтага рухавічка. Таму яны надзялялі сэрца самымі разнастайнымі якасцямі.

Надышлі летнія канікулы, і малы Алесь упершыню прыехаў у вёску да бабулі. Цэлы дзень ён рабіў для сябе новыя адкрыцці. Бабуля пазнаёміла Алеся з прыгожай чарнявай кароўкай Машай, з парсючком, гусямі, курамі і з катом Васілём. Паказала бабуля яму і агарод, на якім раслі буракі, гуркі, салата, цыбуля, кроп і нешта яшчэ. Да таго ж бабулін пляменнік, які даводзіўся Алесю дзядзькам, абяцаў звадзіць яго ў лес, на луг і рэчку! Што яшчз будзе!..

Давай проведём с тобой один небольшой эксперимент. Знаешь ли ты, как можно погасить свечку (пламя), не прикасаясь ни к свече, ни к пламени и не задувая огня?

Аўласенка Генадзь
Паходжанне кукурузы, або маіса, як яе здаўна называлі індзейцы — вялікая загадка для вучоных-батанікаў. З упэўненасцю можна сказаць толькі тое, што радзіма кукурузы дзесьці на амерыканскім кантыненце (Мексіка, Балівія, Перу), дзе яе здаўна, задоўга да прыходу туды еўрапейцаў, вырошч-валі розныя індзейскія плямёны.
Дулинец Лариса
Каж­дую не­де­лю с кос­мод­ро­мов пла­не­ты стар­ту­ют в не­бо ра­ке­ты-но­си­те­ли. В про­шлом го­ду с Зем­ли бы­ло про­изве­де­но око­ло 50 кос­ми­чес­ких за­пус­ков, в 2009 го­ду их бу­дет не ме­нь­ше 70.