november,25 2017 saturday
Главная - КНИГИ И НАГЛЯДНЫЕ ПОСОБИЯ - Художественная литература

Уладзімір Скарынкін

Зборнік дзіцячых вершаў Уладзіміра Скарынкіна – святочнае выданне, прысвечанае 75-годдзю аўтара. Кніга насычана цудоўнымі, светлымі мастацкімі вобразамі, якія ствараюць радасную атмасферу свята. І вершы, і малюнкі выдання адлюстроўваюць шчыры і рознакаляровы свет дзяцінства.

На кожнай старонцы змешчаны пераклад складаных слоў, таму кніжка дапамагае не толькі бавіць вольны час, але і вывучаць беларускую мову.
Адрасавана дзецям малодшага школьнага ўзросту і іх бацькам.

Ольга Никольская

Главные герои повести-сказки Ольги Никольской — два неунывающих кота — знакомы юным читателям по её предыдущей книге “Мы — агенты “КолбаФир”.

На сей раз коты Колбас и Кефир и новый агент — пёс Рыжик отправляются с дедушкой Тимофеем на отдых к морю.

С друзьями случаются удивительные происшествия. Чтобы достойно выйти из них, требуются смекалка, храбрость, честность и доброта. Эти качества в полной мере присущи персонажам повести-сказки. Они помогают не только животным, попавшим в беду, но и людям.

В. Кажура.

Калі я пісаў гэтую кнігу, здавалася, трымаў у руках сонейка: так цёпла і хораша было на душы. Ды і назваць яе можна было б “Сонейка ў далонях”. Тым больш што сонейка гэта было побач – унучка  Ангелінка, вясёлая, шчабятлівая дзяўчынка, якая толькі адкрывае свет. А свет надзвычай цікавы і багаты.

Таму вельмі хацелася, каб адкрыццё яго пачыналася на роднай мове, праз роднае слова. І найвялікшай нечаканасцю (у добрым сэнсе) з’явіліся ілюстрацыі таленавітай мастачкі Алены Саковіч, якая сапраўды ўдыхнула жыццё ў слова – і кніжка загаварыла сама.

Спадзяюся, разгарнуўшы кніжку, вы адчуеце, што і аўтар, і мастак зразумелі адзін аднаго. Хацелася б, каб нашую задуму зразумелі ўсе маленькія чытачы і іх бацькі. Набывайце кніжку, вучыце малых роднай мове.

Яронимас Лаутюс

Наталья Игнатенко