january,18 2017 wednesday
Главная - "Пачатковая школа" - "БЕЛАРУСКI ГІСТАРЫЧНЫ ЧАСОПІС"

"БЕЛАРУСКI ГІСТАРЫЧНЫ ЧАСОПІС" № 12'16

Содержание/Summary

Паважаныя чытачы! Дарагія сябры!

Віншуем вас з Новым годам і Калядамі! Жадаем плёну ў працы, натхнення і бадзёрасці! Здароўя, дабрабыту і шчасця вам і вашым блізкім!

Не забудзьце падпісацца на "Беларускі гістарычны часопіс", падпішыце на часопіс школу, кафедру, аддзел, выпішыце яго разам з калегамі і сябрамі. Адзначым, што цяпер падпісацца на часопіс вы можаце не выходзячы з дому. Зайдзіце на сайт www.belpressa.by на старонку падпіскі выдавецтва "Пачатковая школа", выберыце "Беларускі гістарычны часопіс" і аформіце падпіску. Неабходную інфармацыю для падпіскі на часопіс праз паштовыя аддзяленні вы знойдзеце ў падпісным каталогу "Белпошты" на першае паўгоддзе 2017 года на с. 148.

Нашы падпісныя індэксы: для індывідуальнай падпіскі — 74830, для ведамаснай — 748302.

Кошт часопіса па індывідуальнай падпісцы: на 1 месяц — 8 рублёў, на 3 месяцы — 24 рублі;

па ведамаснай падпісцы: на 1 месяц — 10 рублёў, на 3 месяцы — 30 рублёў.

Жыхары Мінска і абласных цэнтраў могуць аформіць падпіску таксама і праз крамы і кіёскі РУП "Белсаюздрук". Усю інфармацыю пра такі від падпіскі вы можаце атрымаць на сайце www.souzpechat.by

Пазнаёмім вас са снежаньскім нумарам часопіса. Адкрывае яго артыкул вядомага беларускага гісторыка Юрыя Бохана "Змены ў функцыях гарадоў беларускіх зямель у XV—XVI стагоддзях". Аўтар адзначае, што ў адзначаны перыяд на беларускіх землях паралельна з імклівым ростам гарадоў ішла і трансфармацыя іх асноўных функцый. Гарады так званага "старажытнарускага часу" свае функцыі захавалі, аднак прыярытэт гэтых функцый змяніўся. У адзначаны перыяд узнікаюць урбаністычныя паселішчы новага тыпу — "месты" і "мястэчкі", асноўнай функцыяй якіх становіцца гаспадарчая.

Далей друкуецца артыкул маладога даследчыка Аляксея Капліева "Станаўленне службы хуткай медыцынскай дапамогі на беларускіх землях (канец ХІХ — пачатак ХХ стагоддзя)", у якім падрабязна апісваецца гісторыя стварэння першых падобных службаў у буйных гарадах Беларусі. Адзначаецца, што вядучую ролю ў развіцці службы хуткай медыцынскай дапамогі адыгрывалі ў гэты час розныя грамадскія і дабрачынныя арганізацыі.

Цікавай тэме прысвечаны артыкул мастацтвазнаўцы Галіны Флікоп-Світы "Іканастасы ўніяцкіх храмаў Беларусі. Пошук новых мастацкіх формаў (другая палова XVIII — пачатак ХІХ ст.)". На аснове разнастайных крыніц аўтар разглядае змены ў канструкцыях іканастасаў уніяцкіх храмаў згаданага перыяду, звяртаючы асаблівую ўвагу на характэрныя толькі для ўніяцкіх цэркваў мастацкія з’явы — "разарваныя" і "ілюзорныя" іканастасы.

У гістарычным нарысе Славіны Гаўрылавай "Краязнаўчы музей Полацка — ад вытокаў да сучаснасці (да 90-годдзя з дня заснавання)" распавядаецца гісторыя аднаго са старэйшых дзеючых музеяў Беларусі. Далей друкуецца матэрыял Алены Карпенка "Свет нябесны на зямлі". Сакральнае мастацтва Беларусі XVII—ХХІ стагоддзяў", у якім падаецца інфармацыя аб аднайменнай выставе, што адкрылася ў Нацыянальным мастацкім музеі Рэспублікі Беларусь 30 верасня 2016 г.

Метадычны блок часопіса пачынае артыкул Віктара Жука "Активизация познавательной деятельности учащихся посредством технологии развития критического мышления", у якім аўтар дзеліцца сваім вопытам выкарыстання тэхналогіі развіцця крытычнага мыслення на розных этапах урокаў па гісторыі Беларусі і сусветнай гісторыі.

Далей друкуюцца метадычныя распрацоўкі Таццяны Мелехавай "Старажытная Спарта" (сусветная гісторыя, V клас) і Марыі Дударавай "Факультативное занятие "Белорусские земли в составе Российской империи" (конец XVIII — первая половина XIX в.)" (IX клас). На старонках гэтага нумара часопіса прадстаўлены таксама другая частка матэрыяла Вольгі Жураўлевіч "Задания для подготовки к участию в олимпиаде по истории" (першая частка надрукаваная ў № 11), што ўтрымлівае прыклады заданняў па сусветнай гісторыі ХІХ — пачатку ХХ ст.

Завяршае метадычны блок часопіса публікацыя настаўніцы Ксеніі Хвораст "Культурныя вакацыі па сярэднявечнай Беларусі (выхаваўчае мерапрыемства па гісторыі беларускіх зямель Х—ХІІІ стст.).

Далей публікуецца спіс усіх матэрыялаў, надрукаваных у часопісе ў 2016 годзе.